Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
19 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Fast frågan är hur många av 1 seriens som kunder är beredda att betala vad det kostar
får se om det säljer, då kommer det antagligen komma fler objektiv i samma stuk :)
Vänd på frågan; varför köpa en 1-kamera om man accepterar stora och dyra objektiv? Du får ju vansinnigt mycket mer för pengarna med APS-C eller MFT.
En Nex-5r med 50/1,8 OSS blir inte mycket större eller tyngre än en Nikon 1 med denna monterad, och den kombinationen ligger på ungefär samma pris (och inkluderar då också en kitzoom). Priset i butik hamnar dock troligen lägre, och det är lite kul att de gjort objektivet :)
Jag ser det snarare så här; en hyfsat seriös fotograf köper en kamera i 1-serien som komplement till sin större dSLR, har gott om pengar, vill ha trevlig optik även till 1-serien, tada! :)
Men varför köpa en sån kamera som komplement när det finns så mycket annat? Särskilt då om man har gott om pengar.
Varför inte? Jag kan tänka mig en kamera i 1- serien som komplement till min D800.
Sensorn är ju bara mottagare av den bild som skapats genom objektivet.
Om vi utgår ifrån att vi ska fylla bildrutan med samma motiv så ger en mindre sensor större skärpedjup eftersom man måste öka avståndet till motivet för att få samma utsnitt som en större sensor med ett objektiv med samma brännvidd.
Brännvidden har däremot marginell betydelse. Alla brännvidder ger ungefär samma skärpedjup vid samma avbildningsskala. En del objektiv ger lite mer skärpedjup framför motivet och andra mer bakom.