Prylnytt
Uppgraderingen från GF5 till GF6 innebär främst en ny sensor på 16 megapixel och inbyggd wifi. Men även ett elegantare yttre och 19 kreativa filter.
För den som inte har koll på alla Panasonics modeller kan vi berätta att GF5 var en mindre uppdatering av GF3 som främst gav snabbare autofokus. GF6 får en modernare sensor på 16 megapixel som tekniskt är släkt med sensorn på GX1, enligt Mac Berggren på Panasonic Nordic.
Den nya sensorn innebär att Panasonic kunnat höja max-ISO från 12.800 till 25.600. Autofokusen har snabbats upp genom att sensorn jobbar på ett nytt sätt. Fokushastigheten sjunker när skärpan början närma sig så att objektivet slipper backa tillbaka för att hitta skärpan.
Skärmen hos GF6 är mer högupplöst (1.040.000 bildpunkter) än för GF5 och kan vinklas. På baksidan saknas den tryckkänsliga inmatningsratten som bland annat använts för exponeringskompensation.
Leverans i slutet av maj. Priserna är inte klara än.
13 Kommentarer
Logga in för att kommentera
i slutet av maj
Man får läsa det på skånska ;)
Här skulle det passat med en *gilla* knapp.
För att den skulle bli ganska dyr antagligen. Under tiden kan du väl kolla in Fujufilm XE-1.
Själv har jag fastnat för Sonys NEX-kameror som ger mig det jag vill ha i alla fall...
Ja, vad ska man säga, det närmsta jag kommit på är uddavalet Samsung NX 10, och är rätt nöjd, men i mål kommer man nog aldrig
"stor sensor och mycket mer."
Konstigt att önska detta med sensorn av Panasonic som sedan länge är del av Four Third System Standard Group.
en E-M5 har det där förutom stor sensor om det nu är ett måste, själv tycker jag det är fint med m4/3 för optiken blir så liten smidig också
Olympusen är bra, men nån optiskt sökare har den allt inte ;)
Fuji XPron eller X100s - fantastiska kameror i en härligt och funktionell design.
Pris i UK 499 pund med den nya 14-24:an.