ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Polariod lägger ner och Kodak förfinar
Polariod lägger ner och Kodak förfinar
PrylnyttMedan Polariod nu bestämt sig för att dra sig ut filmindustrin, så meddelar Kodak att de släppt förfinade versioner av Portra.
Häromdagen kom ryktena om att Polariod kommer lägga ner sin produktion av polariodfilm, men ännu har det definitiva beskedet kommit. Förmodligen kommer det beskedet denna vecka. För dig som fortfarande använder Polarioder så säger Polariod att lagret skall räcka till 2009.
Kodak däremot förfinar sin negativa film, Professional Portra 400NC och 400VC, och lanserar nu en ny versionen av filmen, som enligt Kodak, skall ha ännu finare korn. Den nya versionen skall ha texten "Even finer grain" tryckt på förpackningen.
Synd att Polaroid ska sluta med filmtillverkning, jag som precis skulle köpa ett polaroidbakstycke. :-(
Men samtidigt trevllig att Kodak förfinar sina produkter.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
1 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Men samtidigt trevllig att Kodak förfinar sina produkter.
Olof B