Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...























8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Ett ”PRO” för mycket där va?
Har du rätt i, fixar. Tack!
SSD:er borde kunna göras i helt andra format.
Den är ju klart mindre än snurrdiskarna såvitt jag kan se här: https://shop.westerndigital.com/en-ie/products/portable-drives/sandisk-extreme-pro-usb-3-2-ssd#SDSSDE81-2T00-G25
Om du kollar här hittar du massor av portabla SSD i andra format än de traditionella: https://www.webhallen.com/se/category/16382-Extern-SSD?page=1
För att de ska passa i befintliga 2,5"-slottar i t ex laptops och monteringshålen i stationära. Det blir ju billigare för tillverkarna av extern lagringsmedia (och oss konsumenter) att ta en SSD från hyllan och bygga ett skal till den.
M.2-standarden finns ju också: https://en.wikipedia.org/wiki/M.2
Fast det gäller ju inte dessa nya externa SSD som kan ha vilken form som helst.
Jag har en Samsung T7, väldigt liten. T5 som fortfarande säljs är ännu mindre.
Innehållet i skalen följer ju oftast antingen 2,5" -standard eller M.2. Det skulle bli ganska dyrt att anpassa även formen på själva SSDn.
Just den här disken tycks inte följa 2.5"-standard så jättenoga med tanke på det ganska stora hålet upp till höger.
Den verkar också vara lite tunnare än 2.5" snurrdiskar.
Eftersom det inte verkar vara 2,5" och dessutom av NVMe-typ så är det högst troligt att de använder M.2-standarden. Föregångaren till den verkar dessutom ha gjort det enligt söresultaten:
https://duckduckgo.com/?q=Sandisk+Extreme+PRO+Portable+SSD+v2&t=canonical&iax=images&ia=images&pn=3