Merläsning
Test: Tamron AF 28-75/2,8 Di III VXD G2 - Uppdaterad ljusstark zoom tar ett kliv fram
Fotosidan testar
Plus
Om du använder fullformatskameror med Sonys E-fattning har du kanske stött på de två första generationerna av denna normalzoom. Den nya versionen har samma storlek, och i stort sett samma vikt, och har begåvats med en uppdaterad optisk konstruktion för att jaga högre bildkvalitet. Siktet är förstås inställt på Sonys nyare och mer högupplösta kameror.
Läs mer...
#126 - Lyckas med att sälja utskrifter och posters (i samarbete med Svenska Fotografers Förbund)
Fotosidan Poddradio
Linnea Frank är fotograf och konstnär och säljer framgångsrikt utskrifter och posters av sina bilder online – samtidigt som hon via gallerier säljer konstnärliga verk i begränsad upplaga. Som bästsäljare på svenska posters-tjänsten Printler delar hon i detta avsnitt med sig av sina strategier och insikter.
Läs mer...
6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Ett undantag viktmässigt är 35-150 mm f/2-2,8. Hade jag jobbat med bröllopsfoto skulle objektivet vara perfekt ihop med en vidvinkelzoom.
Tamron har lyft sig ordentligt de senaste åren men jag var först tveksam till att köpa deras nya 150-500mm som hittills endast finns till Sony men jag har helt ändrat uppfattning. Jag tycker det är helt enastående och då både AF och inte minst bildstabiliseringen som jag tycker är helt förbluffande bra. Det har hänt mycket just med den och byggkvaliteten är toppen.
Dock, blir lite osäker, du skriver att objektivet har bildstabilisering?? Har läst `det mesta´ som skrivits om detta objektiv men inget om någon bildstabilisering. Inte heller syskonen 28-70 eller 17-28 i familjen har någon bildstabilisering. Är du verkligen säker?
/Stephan
Den här känns som ett direkt svar på Panasonics 20-60 mm, fast då med högre ljusstyrka.