Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1






























8 Kommentarer
Kompatibel eller inte? :)
Kompatibel!
Men detta kommande objektiv kan nog bli intressant för dem med lite större sensor. Det tycks ju som om Tamron har producerat en hel del bra optik på sistone.
Det har du rätt i. Jag har ändrat texten.
Jo, Tamron både konstruerar och tillverkar redan idag flera bra FF-objektiv för E-mount, men då som OEM till Zeiss.
Då får du välja 24-70/2,8 istället som är mycket större, tyngre och dyrare. Att spara in på vidvinkeln är sannolikt det som tillåter en mycket enklare och lättare konstruktion.