Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...
























17 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Det finns ju redan panoramafunktion som fungerar alldeles utmärkt, i varenda mobiltelefon, så det tro jag skulle sälja noll. Och digitala bakstycken till Hasselblad finns ju redan och produceras, så varför i en tvåögd Rolleiflex (om du menar det?)? Skulle knappast sälja något heller tror jag.
Du har nog rätt Nils B. men Jag är som någon slags romantiker. Själv plåtar jag med en Hasselblad H3D och är väldigt nöjd med den. Ibland leker jag med tanken att äga en digital tvåögd Rolleiflex. :o)
Jo det skulle kanske vara en dröm
Ja, det skulle definitivt vara mer intressant med en digital version, men en sensor på 24 × 56 mm skulle den nog blir ganska dyr.
Fint självis The Dude tagit i baren ihop med Sam Elliott vid filminspelningen till The Big Lebowski, en av mina favoritfilmer med Jeff Bridges.
https://www.dailymotion.com/video/x8xucmw
Och numera en modifierad digital Leica SL.
De snurrande är svåra, men kan bli fantastiskt i rätt sammanhang. Jag hade den ryska varianten Horizont ett tag och den var jättekul och jätteknepig.
Själv önskar jag mig att Hasselblad och Fujifilm sätter ihop det gamla bandet och gör en digital XPan3/TX-3
Har man en Pentax 67 med 45mm, 55mm el 75mm, går det att maska mattskivan och köra 24x70 eller t.ex 35x70mm. Ungefär som Xpan el t.om ngt större format, men givetvis lite större och lite mera otymplig kamera. Men ändå, det fungerar lika bra och man slipper kostnaden för en Xpan. Blev lite sugen på detta när man sett Koudelkas fina panoraman från dödens triangel och det heliga landet. Så vi får se, jag har ju det som behövs redan :-)
Jag hade en Hassalblad X-Pan tidigare. Men Widelux känns lite galnare och roligare med sitt snurrande objektiv och den extrema distorsionen.
Jo det kan du ha rätt i, men det beror nog på vad man vill använda formatet till. Koudelkas bilder från Holy land hade nog inte sett så bra ut med en widelux.
https://silvergrainclassics.com/en/widelux/widelux-artist-portfolios/portfolio-jeff-bridges/
Har både en Horizon 202 och en Noblex Sport 135. Kanske kan bli aktuellt att uppdatera i nåt skede? Men nog blir väl prislappen för häftig...