Annons
Artiklar > Video: Jeff Bridges Widelux X är klar – här tar han första rullen Tri-X

Video: Jeff Bridges Widelux X är klar – här tar han första rullen Tri-X

Den amerikanska skådespelaren Jeff Bridges älskar Widelux panoramakameror och har lyckats tillverka en ny variant av den ikoniska kameran. Här är en video när han provat det första exemplaret.

För en tid sedan berättade Jeff Bridges om sitt panoramaintresse och sin kärlek till Widelux i ett avsnitt av tv-programmet The Late Show.

– Jag tar de flesta av mina bilderna med en Widelux-kamera. Det är en panorerande stillbildskamera. Jag använder småbildsversionen. Den har ett 28 mm objektiv som panorerar nästan 180 grader. I stället för en traditionell slutare har den en öppning som roterar och på så sätt exponerar filmen, sa Bridges i tv-programmet.

SilverBredges Widelux X är en replika av Widelux.

Den ursprungliga Wideluxen tillverkades av det japanska företagen Panon Camera Shoko 1958 och är nu börjar kamerorna bli sällsynta. Nu har Jeff och Susan Bridges tillsammans med några andra skapat bolaget SilverBridges som ska börja producera en replika kallad Widelux X.

Här kan de se en video när paret Bridges provar den första kameran med en rulle Kodak Tri-X. 

Widelux X är ännu inte kommit ut till försäljning.

Susan Bridges fotograferar Jeff Bridges. Foto: SilverBridges



Av Magnus Fröderberg
Publicerad 2026-03-12.

1 Kommentarer

Cygni 2026-03-12 15:34  
Förbaskat bara bilder han tar.

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto