Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...























5 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Den har de skrotat. Har för mig att Nex-6 var först ut med standardsko.
Fanns inte Sony ADP-MAA adapter för att sätta äldre Sony-blixtar i den nya skon kunde man ju kunnat hoppats på en prisdumpning av Sony HVL-F58AM. Men Sony håller greppet! :b
Varför inte bara kalla den Nex 3000?
Övriga modeller i Alpha-serien använder helt andra objektiv och många har en avancerad helvgenomskinlig spegel för att få snabb autofokus. Håller med dig om att Nex 3000 hade varit mer logiskt rent tekniskt.
I den här tråden delar han med sig av 19 bilder:
http://www.dyxum.com/dforum/topic100871_post1203883.html#1203883
/Mikael Good