Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1























18 Kommentarer
Detta 105 mm lär väl inte hamna över 7000:-, Nikons egen motsvarighet kostar ju just över 8000:- och ingen kund betalar väl mer för ett Sigma än för ett "original"-objektiv?
Sigma vill ha in OS i så många objektiv som möjligt, därför sprutar de ut objektiv nu.
Jag funderade på det nya 150/2.8 macrot med OS men det kommer ju aldrig ut på marknaden....
Närbilder är svårare att stabilisera, men de nya systemet som Canons nya hybrid-IS-system och antagligen även Sigmas OS-system är utvecklat för att klara den utmaningen genom att stabilisera i fler riktningar.
Canon fick väl patent på Hybrid-IS? Men Sigma kanske har en annan lösning, tillverkar på licens eller helt struntar i patent. :)
Edit: Mitt svar är då ett svar till Magnus F alldeles under här.
Av vad jag sett så tycks inte Canons Hybrid-IS vara speciellt effektivt för makro heller. Tror inte Sigma kommer lyckas nämnvärt bättre, så man kan nog förvänta sig ca 1 stegs stabilisering för makro och 3-4 steg för "normala" avstånd.
Edit: Svar till Magnus inlägg nedan.
De verkar inte 100% nöjda men man ska ju trots allt testa själv.
Det är ju "jag" som ska bli nöjd.
http://www.the-digital-picture.com/reviews/Sigma-150mm-f-2.8-EX-DG-HSM-Macro-Lens-Review.aspx
Jag hittar detta:
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=Sigma+105mm+f/2.8+EX+DG+OS+HSM&x=0&y=0
Du länkar till ett test av ett helt annat objektiv.....
Pris är inte fastställt ännu.
Så går det när man har för bråttom.