Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...



















18 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Detta 105 mm lär väl inte hamna över 7000:-, Nikons egen motsvarighet kostar ju just över 8000:- och ingen kund betalar väl mer för ett Sigma än för ett "original"-objektiv?
Sigma vill ha in OS i så många objektiv som möjligt, därför sprutar de ut objektiv nu.
Jag funderade på det nya 150/2.8 macrot med OS men det kommer ju aldrig ut på marknaden....
Närbilder är svårare att stabilisera, men de nya systemet som Canons nya hybrid-IS-system och antagligen även Sigmas OS-system är utvecklat för att klara den utmaningen genom att stabilisera i fler riktningar.
Canon fick väl patent på Hybrid-IS? Men Sigma kanske har en annan lösning, tillverkar på licens eller helt struntar i patent. :)
Edit: Mitt svar är då ett svar till Magnus F alldeles under här.
Av vad jag sett så tycks inte Canons Hybrid-IS vara speciellt effektivt för makro heller. Tror inte Sigma kommer lyckas nämnvärt bättre, så man kan nog förvänta sig ca 1 stegs stabilisering för makro och 3-4 steg för "normala" avstånd.
Edit: Svar till Magnus inlägg nedan.
De verkar inte 100% nöjda men man ska ju trots allt testa själv.
Det är ju "jag" som ska bli nöjd.
http://www.the-digital-picture.com/reviews/Sigma-150mm-f-2.8-EX-DG-HSM-Macro-Lens-Review.aspx
Jag hittar detta:
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=Sigma+105mm+f/2.8+EX+DG+OS+HSM&x=0&y=0
Du länkar till ett test av ett helt annat objektiv.....
Pris är inte fastställt ännu.
Så går det när man har för bråttom.