Nikon bjuder in Fotosidan-medlemmar till frågestund
Merläsning
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1























7 Kommentarer
Om de däremot skulle ta dit några av deras vassaste tekniker som verkligen kunde svara på djupa tekniska spörsmål och någon japansk marknadsmänniska eller steateg med överblick och mandat att verkligen diskutera framtid och verkligen ha en dialog om vad användare skulle vilja se i framtiden, så tycker jag det skulle varit toppen.
Annars tycker jag att det är väldigt bra att Nikon vill göra detta för sina användare. Jag skulle verkligen uppskattat om Sony skulle gjort något liknande för mig/oss förutsatt att ambitionen varit den rätta. På Fotografiska hade de ett event för några år sedan som jag tyckte var verkligt givande. Där hade de lyckats just med detta och hade verkligen fått tag på en japan som kunde sina saker.
Tyvärr tror jag utrymmet för sådana aktiviteter kommer vara minimalt framöver när kameratillverkarna inte längre tjänar några pengar.
I övrigt vill jag bara säga tack till Fotosidan-redaktionen som stretat på under det här skitåret. Ni har gjort väldigt mycket bra för oss trots att det säkert inte varit helt lätt alla gånger.
Håller med dig vore mycket bättre. Men missade dettta
Håller med dig vore mycket bättre. Men missade dettta