Utställning
Efter en vår med fem boksläpp från Jens Assur och bokvolymen ”Hunger” är det nu dags för den stora utställningen på Kulturhuset i Stockholm den 29 maj.
Hur tar vi hand om och fördelar jordens resurser? Är vi beredda att ändra våra levnads- och konsumtionsvanor? Frågorna ställs av fotografen Jens Assur i en utställning som berättar om vår samtid. Med bilden som verktyg vill Jens Assur påverka oss att göra andra val än de vi gör idag.
Under våren 2010 har Jens Assur lanserat fem fotoböcker under samlingsnamnet ”Hunger”. Böckerna har skickats till Sveriges 1.000 viktigaste opinionsbildare med syfte att få igång en diskussion om hur vi ska skapa ett långsiktigt hållbart samhälle. Den 29 maj kan våra besökare ta del av Hunger-projektet genom en utställning på Kulturhuset i Stockholm. Samtidigt som utställningen öppnas samlas de fem böckerna i en kassett för försäljning.
- Jag ville vända på begreppet hunger. Hunger är inte nödvändigtvis att människor svälter. Hunger kan också vara begäret efter mer; att vilja äta mer, konsumera mer, säger Jens Assur.
Utställningen är producerad av Studio Jens Assur med stöd av Kulturhuset. Samarbetspartner: Lantbrukarnas Riksförbund.
"Hunger" är öppen 29 maj-26 september. Galleri 3, våning 3. Fri entré till utställningen.
Läs Fotosidans tidigare artiklar om Jens Assur och fotoprojektet Hunger här:
Jens Assur skildrar viktigt ämne i ny bokvolym
Jens Assur tolkar ämnet Hunger
Bli först att kommentera
Logga in för att kommentera