Ett av de 3 600 självporträtten. Foto: Andreas Ackerup
UtställningEftersom månadens hemläxa är självporträtt kunde jag inte låta bli att puffa för Andreas Ackerups utställning på Färgfabriken i Stockholm. Den består av 3 600 bilder av honom själv tagna under en tioårsperiod.
Precis som utställningens namn, 98/03/01-08/02/28, antyder så påbörjade Andreas projektet 1998. Sen dess har han fotograferat sig själv varje dag. Utgångspunkten har varit viljan att se sin egen förändring över tiden. Från början tänkte han bara hålla på i en månad, som sedan blev ett halvår, ett år, fem år. Slutligen blev det ett naturligt stopp vid tio år.
På Färgfabrikens hemsida kan man läsa att;
"Tillsammans ger bilderna en hisnande känsla och som betraktare får man upplevelsen av att titta på något förbjudet och av att gå in i en annan persons allra mest privata sfär."
I samband med vernissagen den 12 december på Färgfabriken i Stockholm släpps en bok med självporträtten.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
Bli först att kommentera
Logga in för att kommentera