Merläsning
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1

























13 Kommentarer
Nja, det var nog ändå "the Real Thing" som kom till hans studio för fotografering. Nånstans har han beskrivit hur stökigt det var och att han faktiskt var rädd att det skulle bli farligt...
Jodå, det var nog riktiga HA, men inte första generationen.
Per! Hör att det e nå'n som kan fotohistoria! ;)
/B
Tycker Moderna ligger litet för lågt med tanke på den bildskatt dom har!
Å nu tänker jag inte bara på Penn!
/B
Inte alls Anna Tellgren arbetar för fult med att skildra fotografens historia med Moderna museets samling. En trappa ner hänger just nu fotografins pionjärer med bland annat Julia Margaret Cameron och i salarna för samtida konst hänger sista årens nyförvärv av vår samtids fotografer bland annat Jeff Wall. Som vanligt hänger Rodchenko där han skall.
Men och andra har det inte varit lite väll mycket Penn sista åren, MM hägring för fem sex år sedan och Åmells två utställningar de sista åren :-)
(Glömmer ej att dom anmälde fri entre till museer. Och hade den märkliga ovanan att fråga efter legitimation när jag visat medlemskortet. )
Du kan ju alltid skylla på att det är fin utsikt från restaurangen. Även om kritiserat Fotografiskas utbud slinker jag in där ibland. Det har ännu inte blivit något nytt årskort.
!30 bilder, en tre år gammal utställning från Palazzo Grassi och Punta della, de behövde antagligen plats för Damien Hirst så Fotografiska fick den antagligen billigt
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=478&artikel=6719022