Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















15 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Oj, spännande att ha en fotograf på väggen. Absolut något att fotografera för Thomas, eller vänta nu... ;-))
Hahaha. Jag måste erkänna att vi inte spikat upp honom på väggen. :-D
Han följer ju till och med normen exakt skulle jag vilja säga, att ställa upp "slitna" människor i likgiltiga poser mot en dyster bakgrund, fota dem i svartvitt och dra upp kontrasten för att förstärka slitenheten och likgiltigheten.
Det påstås inte heller att han gör det. Däremot är han själv samma typ av människa som dem han fotograferar. Han har en annorlunda livsstil. Sist jag pratade med honom hade han gjort av med sin lägenhet. Varför ska man ha en lägenhet när man kan bo hos olika vänner?
Heh, helt enligt alternativ normen det också :)
Magnus brinner i själen, sådant syns.
:)
Utställningen får en att tänka till och rekommenderas starkt!
Jag håller med dig Maria!
Tack för dina rad, Maria! Då blir jag faktiskt lite mer nyfiken på utställningen. Med ett eget cv lite utanför normen har jag tröttnat på att okonventionalitet och normbrytandet mäts med mått som t.ex. huruvida vederbörande ser lite mer sliten eller mindre välfrissad ut än andra (eller vilken form av bostad de har). Den känslan fick jag av bilden ovan i den här artikeln. Äkta okonventionalitet är säkert till minst hälften osynlig påstår jag. Skulle vara intressant hur en fotograf kan synliggöra det lite mer. Eller om.
Men, Th.H., _NU_ kan Du väl släppa den känslan, när Du själv har blivit en 'auktoritet', och IDOL, som så många tycks följa i (stum?) beundran...?
Jag blir så trött på detta helgonförklarande av dem som bara plåtar utanförskap (frivilligt & självvalt), fattigdom, krig, hunger, misär och övrigt elände. Jag vet - det finns, men hurf** blir det en bättre värld av, att några ska dra sig fram på att skildra det i bild..?
"när man kan bo hos olika vänner?" - Jaha, å' de' kan man lita på till livets slut? Eller ska samhället ta över?
Om du läser ser du att det är Magnus och inte Thomas som sagt det där med att "bo hos olika vänner", så du får väl fråga honom vad han menar med det.