Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1






























3 Kommentarer
Nä, det är inte önskvärt.
Aldrig förstått varför folk har problem med vinjettering, det är ju så enkelt fixat i post?
Vid astrofoto är det ett problem eftersom fibrerna ligger på gränsen för acceptabel brrusnivå då ljuset från stjärnorna är så svagt.
Det ideala är alltså ett ljusstarkt objektiv med minimal vinjettering, utmärkt skärpa över hela bildyta och utan irriterande koma.
Jag ägde ett Samyang 14mm f2.8 en gång i tiden men den hade så kraftig vinjettering att jag sålde den. Tanken var att använda för astro men resultatet blev att jag var tvungen att croppa bort vinjetten så den blev inte så vidvinklig som jag ville.