Mer premiumläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1
Test: Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...
Boka: On Location Photo Walks Natur 2026 - maj till november
On Location
Tillsammans med Wild Nature Fotoresor ska vi besöka vi sju fina områden med spännande natur och med stora möjligheter till fina bilder. Vi ses i naturen, då och där den är som bäst fotomässigt. Kunnig ledare från Wild Nature Fotoresor finns förstås på plats. Olika kameramärken dessutom, som har med utrustning som du kan låna och prova.
Läs mer...
Test: Leica Leitzphone / Xiaomi 17 Ultra - Utmärkt kameramobil – ovanligt bra tele
Fotosidan testar
Plus
Det går enkelt att konstatera att Xiaomi 17 Ultra är en de bästa kameramobilerna, väl i klass med Samsung S26 Ultra, Sony Xperia 1 VII och Apple Iphone 17 Pro Max. Men när vi ska testa Xiaomi 17 Ultra får vi istället en Leica Leitzphone. Det är samma lur, men med lite extra lullull.
Läs mer...




















17 Kommentarer
Kan jag se skillnaden på denna och 85 f/1,4?
Vad får jag för pengarna?
Då får du köra äldre objektiv på adapter, vilket inte behöver vara fel, men ska man jämföra nyköp direkt till Z är det 85/1,8 S. Det finns ingen f/1,4 och som det är nu verkar Nikons strategi vara att släppa bra och skarpa f/1,8:or och ordentligt påkostade f/1,2:or nu när fattningen inte är ivägen, plus lite enklare mindre objektiv. Vill du bara ha skarpa på bilder på f/1,8 duger den helt säkert utmärkt, men det är det där med att mer påkostade objektiv ofta har något som de billigare inte har, som inte nödvändigtvis syns i en någon graf.
Personligen gillar jag 105 mm bättre, så jag skulle nog hellre köra 105/1,4 på adapter än köpa den här, alternativt köpa den 135/1,8 man kan misstänka avses i produktplanen. Den finns dock inte än, så det kan förstås ändras, men generellt har de släppt det de haft med, även om t ex 24-105 blev 24-120 som Nikon länge kört med. Sedan har jag en 85/1,8 (till F), men jag skulle inte lägga dessa pengar på en 85:a. 50/1,2:an är i så fall mer lockande, och billigare, om än inte billig.
Nikkor Z 85 mm f/1,8S är ett otroligt bra objektiv. Bland det bästa som finns. Så det är inget avbräck i kvalitet att välja det. https://www.fotosidan.se/cldoc/fotosidan-testar/test-nikon-z-85-mm-f.htm
Gamla AF-S 85 mm f/1,4 är ganska soft på full bländaröppning. AF-S 105 mm f/1,4 är nyare, bättre och dyrare, men ändå inte lika perfekt som Z 85/1,2S.
https://www.fotosidan.se/cldoc/fotosidan-testar/test-nikon-af-s-105-1.htm
Jag har "gamla" Nikon 85/1.4G om det är den som avses, och ganska soft på full öppning vete tusan? Iallafall inte gällande porträtt där skärpan läggs på ögonen. Jag får oftast väldigt skarpt. Missas det är det mitt fel.
Den kanske den är soft på full öppning över hela planet?
AF-S 85/1,4 är mer soft på full glugg än nyare objektiv. Men inte så soft att man inte upplever bilden som oskarp.
...inser givetvis att svaret är en längtan efter en maxad bokeh (bröllopsträsket). :)
Hög ljusstyrka, stora frontelement och extremt utsuddad bakgrund attraherar många. Ungefär som bilar med feta fälgar och mycket hästkrafter.
...och ändå behöver de flesta egentligen bara en bil som kan ta dem till Säffle, so to speak. :)
Resan till Säffle kanske blir utståbar med en fet bil? ;-) Precis som de egentligen tråkiga bröllopsbilderna, ähum...
Absolut! Och jag kan förstå varför just bröllopsfotografer vill ha en sån där extravagant flärd i sina bilder. Där handlar det om att bygga någon slags maxad fantasi.
Men man kan fundera på om skärpa (som man betalar för här) egentligen är något eftersträvansvärt i bröllopssammanhang... eller om det till och med blir mer drömlikt och verklighetsfrånvän ( = bättre( med en gammal Helios 44-2 58mm f2. :)
Nåja, jag är fullständig novis på det där området egentligen.
Större bländare, givet att objektivet faktiskt är någorlunda skarpt där, kan även användas för att få kortare skärpedjup på lite längre avstånd. Det måste inte vara porträtt tagna vid närgränsen med nästan allt i ett enda drömskt töcken. Huruvida man är beredd att betala för den lyxen i form av storlek, vikt och pris, är en annan högst personlig fråga.
Jag vill SE om jag ser någon skillnad mellan bilder tagna med 40k gluggen och en mycket billigare variant.
Eftersom FS publicerar en massa bilder tagna med den nya dyraste, så måste redaktörerna rimligen anse att vi skall se och förstå hur fantastisk den är.
Jag är inte intresserad av autofokus eller adaptrar, bara se jämförbara bilder.
När vi har presslån av optik så har vi det under en begränsad tid, ibland endast några dagar. Vi har alltså väldigt sällan tillgång till flera liknande objektiv vid samma tillfälle. Dessutom är vi flera som gör testerna på olika platser och vid olika tidpunkter. Det är närapå omöjligt att arbeta så. Det skulle kunna vara en specialartikel som engångsinsats, men som du förstår så innebär det en hög kostnad i logistik och arbetsinsats för en enda text.
"Bara se jämförbara bilder"
Men det blir lite konstigt eftersom det inte finns några f/1,4-objektiv annat än på adapter. Det kan man givetvis köra, men det är ju inte riktigt det som står mot det här objektivet i verkligheten. Matt Granger har gjort flera videoklipp om 85/1,2:an och jag tror att han hade 85/1,8 och 85/1,4G (dvs till Nikon F) med i åtminstone något av dem. Om jag inte missminner mig så ser F-objektivet tydligt "dassigare" ut än de till Z vidöppet. Konstruktionen börjar närma sig 15 år och är inte heller lika kompromisslös. Man kan möjligen notera att Sigmas 85/1,4 Art till F (eller EF), även om det är billigare än Nikons 85/1,2, är en pjäs av motsvarande storlek och vikt. Det är mycket de optiska ambitionerna som styr att de är så stora och tunga, inte att det är 1,2 eller 1,4.
Det är inte omöjligt att Martin Agfors kan skaka fram några jämförelsebilder med sin Nikkor AF 85/1,4 från 90-talet och visa hur utvecklingen har gått framåt. Men just nu är han på semester.
Sigma har ju verkligen visat att det även går att få ner både storlek och vikt på objektiven. Ursprungsvarianten av deras Art 85/1,4 är väldigt, väldigt bra, men otroligt stor och klumpig, ännu värre på en Z-kamera då man måste ha FTZ-adaptern, men den senaste versionen som för närvarande finns till Sony FE och L-fattning för Leica och Panasonic är 500 gram lättare och betydligt mindre i storlek, samtidigt som den är ännu bättre optiskt. Ett helt otroligt bra objektiv har blivit ännu bättre.