Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons
Artiklar > Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM - Ljusstyrka och bokeh åt folket!

Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM - Ljusstyrka och bokeh åt folket!

Optimerad för porträtt. Mycket bra centrumskärpa och härligt utsuddad bakgrund. För porträtt eller annan fotografering på liknande avstånd presterar objektivet riktigt bra. Bilddata: Stockholm Central, Canon Eos R6 Mark III, RF 45 mm f/1,2 STM @ f/1,2, 1/50 sek, ISO 100

 Foto: Magnus Fröderberg

Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.

Canon RF 45 mm f/1,2 STM är en fortsättning i serien med ljusstarka objektiv till mellanpris som inleddes med RF 28-70 mm f/2,8 IS STM och sedan RF 16-28 mm f/2,8 IS STM. En naturlig fortsättning vore ett RF RF 70-180 mm f/2,8 IS STM, men först fick vi ett mer överraskande extremt ljusstark normalobjektiv.

Det säger sig själv att Canon tvingats kompromissa för att få ner priset, förutom en långsammare STM-motor i stället för USM- eller VCM- har Canon valt att optimera objektivet för ett populärt användningsområde för ljusstarka objektiv: porträtt.

Ett annat område som också kräver ljusstyrka är astrofoto, men det kan vi inte rekommendera med detta objektiv då det uppvisar en helt del optiska fel som koma och kromatisk aberration. Dessutom ljusas hörnen upp rejält av objektivprofilen, vilket ger mer brus i hörnen.

Men för porträtt är läget ett annat. Om man är allergisk mot aberrationer som ger missfärgade konturer kan man blända ner till f/1,4 och ta bort det sista i råkonverteringsprogrammet. Men redan vid f/1,2 är skärpan mycket bra över större delen av bildytan – där man behöver skärpa vid porträtt.

Inget för nattlandskap. Radisson-loggan visar tydligt objektivets svaghet för astrofoto och nattlandskap med stor bländaröppning. Bilden har manuellt applicerad kompensation för distorsion för att visa hur kraftig objektivprofilen ändrar den optiska bilden. Bilddata: City, Stockholm. Canon R6 Mark III med RF 45 mm f/1,2 STM @ 1/50 sek, f/1,2, ISO 400.

Den som vill ha mycket bra skärpa över hela bildytan behöver blända ned till f/5,6–11, men redan vid f/2,8 syns tydlig förbättring i hörnen.

Vinjettering. Objektivet uppvisar tydlig vinjettering med maxbländare om man inte aktiverar digital objektivprofil. Det kan faktiskt vara tilltalande vid porträttfotografering. Bilddata: Sergels torg, Stockholm. Canon R6 Mark III med RF 45 mm f/1,2 STM @ 1/500 sek, f/1,2, ISO 1 25.

Det gäller dock att vara medveten om att objektivet lider av fokus shift. Det innebär att skärpeplanet flyttar sig vid nedbländning. Därför är det viktigt att kameran fokuserar nedbländat när man använder mindre bländaröppning. Det kan man aktivera på nyare Eos R-modeller. Med äldre modeller som Canon Eos R och RP behövs manuell fokusering om kravet på skärpa är kritiskt.

SlutsatsCanon RF 45 mm f/1,2 STM är redan med rätta en storsäljare. Rätt använt är det väldigt prisvärt, men det gäller att ha koll på objektivets svagheter.

Fler bilder tagna med Canon RF 45 mm f/1,2 STM

Tillräckligt autofokus. Även om inte autofokus är blixtsnabb så är den tillräckligt snabb för de flesta situationer. Canon RF 85 mm f/1,2 L USM upplevs långsammare. Bilddata: Karlaplan, Stockholm. Canon R6 Mark III med RF 45 mm f/1,2 STM @ 1/800 sek, f/4, ISO 1 000.



Av Magnus Fröderberg
Publicerad 2026-05-11.

Bli först att kommentera

Mer premiumläsning