Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...




















7 Kommentarer
*Garvar* - Mode är så skönt. Retro är grejen nu och vi har alla förträngt Fejk-HDR och Fiscus. Eller innan det softat skimmer och en detalj i färg.
Men, just det där med dyra kameror är ju själva grejen. När bilden blir kristallklar för alla, även inom konsumentsegmentet, finns ett behov av utforska alternativen. Det är ju speciellt vanligt inom musiken där digital efterhärmning av analog ljudfärgning är en gigantisk industri. Som McLuhan sa: "varje ny teknologi kommer göra sin föregångare till en konstform"
DDR-kamera - är det en sån med mycket minne? ;-)
Trodde DDR-kamera var en kamera med inbyggd hemlig avlyssning.
Du tänker på FRA kameran isf. Det är inte bara komunistländer som avlyssnar sina medborgare även i vår "demokrati" är alla under konstant övervakning.
Konvertera då några bilder till svartvitt istället för att ödsla din tid här. Jag förstår inte poängen med allt gnäll på den här jävla sidan.