Bok om biologisk mångfald är Årets Pandabok
Merläsning
Filippa K:s AI-bilder anklagas för att efterlikna fotografernas verk
Förra veckan hamnade modeföretaget Filippa K i blåsväder efter att det avslöjats att bolaget använt AI-genererade bilder i sin sommarkampanj. Kampanjen producerades av företaget Alter ID med hjälp av AI-plattformen Gyodi, i stället för genom en traditionell fotografering med modeller och fysiska plagg.
Läs mer...
4
Adobe uppdaterar Lightroom och Photoshop med nya AI-funktioner
Programvaror
Adobe presenterar flera nyheter i Creative Cloud med fokus på att minska tiden som läggs på bildurval och efterbearbetning. Uppdateringarna omfattar bland annat förbättrade verktyg för bildsortering i Lightroom, AI-baserad skärpning och nya funktioner för att ta bort reflexer i Photoshop.
Läs mer...
18





















1 Kommentarer
https://www.wwf.se/nyheter/arets-pandabok-vinnare-tog-i-dag-emot-sin-utmarkelse/#:~:text=F%C3%B6rfattarna%20och%20fotograferna%20Fredrik%20Granath,%C3%A5rets%20b%C3%A4sta%20naturskildring%2C%20enligt%20juryn.
Fotosidan är snabb med nyheten. Jag har inte hittat något hos WWF om boken som omnämns här på Fotosidan. :-)