Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...






















26 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Ingen miss. Ett medvetet val som ligger helt rätt i tiden.
Det finns fler korttyper än SD så jag tycker det är ett bra val och i tiden.
Det är helt i linje med Apples nuvarande försäljningsstrategier! Kunderna ska tvingas till att göra flera inköp när man har dem på kroken!
Med den här nya modellen med M1-chip får man som kund nöja sig med en redan från början tämligen dyr och toppmodern allt-i-ett-lösning, som visserligen duger till det mesta man utför dagligdags men inte allt! Att via en kontakt snabbt och enkelt föra över fotona från SD-kortet går tydligen inte att få till, för så avancerat och rymligt är inte M1-chippet.
Jag vill kunna tömma mina kamerakort direkt in i datorn utan att trilskas med wifi eller blåtand och då tvingas jag satsa på den största Imac-modellen med en äldre Intel-processor. Den har chip som hanterar SD-kort men processorn lär snart räknas som omodern.
Köper jag den här nya modellen, och det är mycket troligt att jag gör, lär jag även få skaffa kortläsaren. Finns det någon sådan i matchande blå färg?
I princip är alla M1-burkarna bara uppjästa surfplattor, om än rätt snabba sådana. Något som nu än tydligare illustreras när Apple släpper en surfplatta med M1-SoC.
Kommer garanterat komma en drös med bra adaptrar i matchande färger precis som de har kommit till MacBook.
T.o.m. nya MB Air fungerar enligt uppgift bra också för videoredigering, så de är inte bara "rätt snabba" ;)
SD-läsare, även interna, är normalt sett kopplade på USB, så detta har absolut inget med M1-SoC:en att göra. Visst är det praktiskt med en intern SD-slot, men varför då inte nya CFexpress? Det är mycket bättre att ha USB-c kontakter som du kan koppla in lite vad som med.
Tycker det är ett bra val. Finns redan idag flera olika typer av minneskort och kan säkert komma någon till i framtiden. Tror inte Apple har några kortläsare som man ”tvingas” köpa - dina bra alternativ redan nu.
Det går inte men det gick inte på 21.5 tums modellen som denna ersätter. Minnet sitter för övrigt integrerat på M1 processorn.
Idag går det inte, men borde vara en mycket simpel sak för Apple att lösa. Eftersom allt är integrerat i M1 chipet är det bara att byta ut chipet och man har då det senaste av allt.
Lycka till att ”byta ut” en SoC som är integrerad på moderkortet. Det var länge sedan Apple hade CPUn i sockel.
Det går att löda bort en IC, men man ska nog öva lite först innan man ger sig på sin nya M1-mac:a. :–)
https://www.youtube.com/watch?v=nZGEtpECPQY
En SoC är mer än en enkel IC som i videon du länkade.
Javisst. Man får öva mer i förväg. ;–)
Det finns även speciella apparater för avlödning, men jag vet varken hur många pinnar en M1 har eller hur många pinnar den största avlödningsapparaten klarar.
Föreslår att ni kikar på tear- downs av M1 MacBook och Mac Mini innan ni säger att det bara behövs lite övning.
Du kanske inte såg mina smileys?
Det krävs förstås mycket övning.
Personligen så har jag lite svårt att motivera ett köp av en arbetsstation för knappt 20´som inte går att uppgradera om man skulle behöva, men det är jag det... :-)
Kanske byta hela kortet med M1 och allt
Apple säljer förstås mycket hellre en ny dator till den som vill uppgradera, så det lär knappast gå att köpa nya CPU-kort.
Jag har aldrig känt något behov av att uppgradera något annat än minne på en Mac så det känns lite tveksamt med bara 8Gbyte minne i alla versioner av M1-iMac;en. Jag har 16 Gbyte i min 5 år gamla MacBook Pro.
En del rapporter hävdar dock att M1-mac;orna har mindre minnesbehov än Intel-mac;orna så jag avvaktar lite med omdömet.
Apple.se visar tre modeller. Alla med 8Gbyte, men det kanske kommer nya modeller med mer minne så småningom?
Det kommer att finnas 16 GB alternativ, skulle tro det kostar 2500 kr för det gör det för MacBook Air med samma CPU.
https://youtu.be/SndWxRaMzxA