Merläsning
Filippa K:s AI-bilder anklagas för att efterlikna fotografernas verk
Förra veckan hamnade modeföretaget Filippa K i blåsväder efter att det avslöjats att bolaget använt AI-genererade bilder i sin sommarkampanj. Kampanjen producerades av företaget Alter ID med hjälp av AI-plattformen Gyodi, i stället för genom en traditionell fotografering med modeller och fysiska plagg.
Läs mer...
4
Adobe uppdaterar Lightroom och Photoshop med nya AI-funktioner
Programvaror
Adobe presenterar flera nyheter i Creative Cloud med fokus på att minska tiden som läggs på bildurval och efterbearbetning. Uppdateringarna omfattar bland annat förbättrade verktyg för bildsortering i Lightroom, AI-baserad skärpning och nya funktioner för att ta bort reflexer i Photoshop.
Läs mer...
18




























4 Kommentarer
Exempelvis om man vill ha vädertätade blixtar och vill kunna ta fler bilder per sekund.
Jag antar att man får det man betalar för. När jag för en del år sedan började undersöka marknaden för blixtar och sändare fick jag det rekommenderat att inte gå på Sonys eget system då dessa skulle gå på så oerhört mycket mer än t ex Godox som blev det jag valde. Det innebar att jag fick prioritera bort en del saker men istället fick ett utmärkt komplett startpaket med fler blixtar, en sändare + stativ och ett antal ljusformare till samma pris (eller billigare) än vad en enbart en Sonyblixt med sändare skulle kosta. Jag utgår såklart att Sony har högre kvalité och är robustare och snabbare, men jag tycker mig ändå klara mig utmärkt med det jag har och de behov jag än så länge har.
Alla märken erbjuder original tillbehör, en självklarhet kan man tänka, se objektiven.