Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
7 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Hur som helst, alla blir saliga på sin fason som han sa, men jag hoppas i alla fall att filmpriser och framkallning, färgframkallning blir litet rimligare! Som det va förr!
Framkallning av trettisex färgbilder och trettiosex sangkopior och ny film för en hundring! :)
Jag tror i och för sig att Harman, som ju som bekant tillverkar Ilfords film och fotopapper, har mycket bra koll på hur färgfilmerna var förr. Allt annat vore mycket underligt. Anledningen till att varenda ny färgfilm (Adox, Orwo..) inte har naturliga färger och små korn som Kodaks filmer beror kanske mer på teknik och ekonomi än en vilja att göra "knasfilmer".
Men Harman säger att deras färgfilm ska "ständigt utvecklas" så kanske kommer det någon film med naturliga färger och mindre korn i framtiden. Jag har inget emot de här filmerna, tvärtom, men det hade nog varit bra om Kodak fick lite konkurrens.
/F
Vad hjälper det när filmpriset är uppskruvat även här...
https://www.cyberphoto.se/foto-video/analog-fotografi/negativ-fargfilm/ilford-phoenix-200-135-36
Bilderna ser inte riktigt ut som mina bilder som jag har kvar från förr! Men det går nog bra ändå för de som inte va med förr! :)
https://www.youtube.com/watch?v=EjyWK4P2sM0