Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

18-200?

Produkter
(logga in för att koppla)
Det har sagts förr i tråden, men jag skulle ändå vilja säga det igen. Nikon 18-200 är kompromiss, som alla andra zoomobjektiv med detta mycket stora omfång. Det är rätt dyrt också, och ger dålig bildkvalitet per krona!

Som också sagts förr: är det bildkvalitet du är ute efter, använd din 18-55 eller köp ett fast objektiv, t.ex. 35/1.8 AF-S. Vill du ha mer räckvidd, köp 55-200 VR.

Per.
 
Tjena grabbar!

Har inte läst hela tråden, bara första hälften ca... :eek:) Jag vill rekommendera er alla och framförallt du som startade tråden att ta en titt på NikonForum (www.nikonforum.se) Riktigt bra forum för oss Nikonägare. Där finns mycket att lära av oerhört kunniga människor!

Tack för ordet!

// FotoAndré
 
ANNONS
Götaplatsens Foto