Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Canon EFS 17-55/2,8 IS, zoomringen "glider"

Produkter
(logga in för att koppla)

goranwi

Medlem
Hej
På mitt Canon EFS 17-55/2,8 IS,"glider" zoomen till sitt längsta läge av sin egen vikt, när det väl kommit över den första "trögheten". Nå´n som vet om detta är normalt?

/goranwi
 
goranwi skrev:
Nå´n som vet om detta är normalt?

Ja, dessvärre får man ofta leva med detta ("zoom creep") på objektiv med lite bättre glas (=tungt) men som ändå har zoommekanism som konsumentgluggar.

Vissa tillverkare, tex Nikon, tajtar till sina konsumentgluggar för att slippa detta. I gengäld får man då istället ofta en ryckig och oskön känsla i zoomen eftersom plast mot plast i mekanismen nyper.

Vet själv inte riktigt vilket av detta som är värst...."pest eller kolera"....;-)

mvh / Matti
 
Tack för kommentaren/svaret.
Det är egentligen inget större problem, utan bara något irriterande. Får väl lära mig att leva med det.

goranwi
 
ANNONS
Götaplatsens Foto