Annons

Dagsljuslampa i Kontoret

Produkter
(logga in för att koppla)

FelixS

Medlem
Hej!

Vet någon om det finns några bra dagsljus lampor som man enkelt kan stoppa i en vanlig E27 sockel?

Jag behöver ett lite mera neutralt omgivningsljus i mitt kontor när jag gör retusch. Söker någonting billigt. Kommer inte sitta och betrakta printar och sånt så mina krav är inte jättehöga.

Några råd? Tack så mycket!
 
Ikea

Jag har köpt en högkvalitativ LED-lampa från Japan för att ha till reprofoto. Den kostade en hel del!

På lågprisfronten har jag sen ett par år bra erfarenhet av Ikeas Led-lampor. De är inte "dagsljusfärgade" utan har lite lägre färgtemperatur. Troligen inget för Stefan Ohlsson men för vanligt jobb inkl foto funkar det för mig som omgivningsljus. Vi har dom i hela lägenheten. Har provat olika lågenergilampor i 35 år och det är dom första jag tyckt vara OK i rimlig prisklass.

Jag undviker lampor med dimmerfunktion. Dyrare, större risk för flimmer mm. (Och jag ser till att ha neutrala färger i arbetsmiljön, grått, vitt eller trä.)
 
ANNONS
Götaplatsens Foto