Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

EOS 1NHS/1VHS - skillnader?

Produkter
(logga in för att koppla)

joakim_hansson

Aktiv medlem
Är inne på att köpa en EOS1 ur antingen serien 1NHS eller 1VHS, vet att vhs modellen är nyare, men vad är de egentliga skillnaderna mellan dessa kameror?
Är det någon här som har erfarenhet av båda?
För / nackdelar med respektive modell?

Vad är ett lämpligt pris för en bättre begagnad kamera med booster till av någon av modellerna?

Hjälp?
 
Du bör även räkna in Eos 3 HS.

Canon Eos 1N HS kom 1994 i fyra versioner:

1N
1N DP (med batteripack för 4 AA.batterier)
1N HS (med booster)
1N RS (fast monterad booster och fast halggenomskinlig spegel som ger ljusför lust på 2/3steg men 10 bilder per sekund.

De tre översta modellerna är alla samma egentligen men med olika tillbehör.

Eos 1N är en stabil kamera med 5 autofokusfunkter och TTL eller A-TTL-blixtljusmätning.

Boostern har bara höjdavtryck och AE-knapp, tyvärr inte inmatningsratt eller knapp för val av fokuspunkt.¨Även om du sätter på den nya boostern fungerar inte dessa funktioner trots att de finns på den nya boostern.


Eos 3, Eos 1V och Eos 1D är i grunden samma kamera och utvecklades tillsammans. Eos 3 kom 1998.

Eos 3 (HS) klara lrika många exponeringar och har samma tätningsnivå för damm och fukt som Eos 1N. Eos 3 har 45 autodokus punkter, ögonstyrning, modernare booster och E-TTL-blixtmätning med finesser som blixtexponeringslås (FEL).

Eos 3 visar inte 100 procent av sökarbilden pga ögonstyrningen, men väl 97-98 procent.

Jag har haft två Eos 3:eek:r och kört dem hårt. De håller fullt ut för professionell fotografering och kostar bara aningen mer än Eos 1N.

2000 kom Eos 1V och Eos 1V HS. Jämfört med Eos 1N och Eos 3 klarar EOs 1V minst 150 000 exponeringar mot 100 000 för de andra, Eos 1V har också fått kraftigare tätning mot damm och väta.

Ljusmätaren är samma som Eos 3 men med lite annorlunda programmerad så att den tar lite mindre hänsyn till vald fokuspunkt. Det finns inte ögonstyrning av de 45 autofokuspunkterna men väl ett snabbare system för snabbval om man sätter ner antalet fokuspunkter till 9. Det finns också en assist-knapp som är programerbar, tex för att ge fokus på mittpunkten.

Eos 1V fotograferar in filmnummer i början på varje rulle och lagrar exponeringsinfo som man sedan kan tanka ur med särksild och sällsynt slaff och programvara. Genom sladden kan mna också skräddarsy kameran mer än med de vanliga CF-funktionerna.


Eos 1V HS klarar 10 bilder/s om man har speciella ackar med laddare. I normalt fotoläge är 1V tystare än Eos 3. Även Eos 3 har ett snabbläge med ackar som ger 7 bilder/s.

- - -

Slutsats: Eos 3 ger mest kamera för pengarna.
 
ZoMbiE skrev:
Vad kan ett lämpligt pris på en fin 1V HS eller 3:a med ackar vara?

1V HS kostar väl runt 7000 och Eos 3 4500-5000 privat.

Vet att de har en fin Eos 3 HS hos LP Foto i Stockholm (går förbi varje dag). Till Eos 3 är inte ackarna så stor fördel. Dessutom är laddaren svindyr om man inte hittar någon som har flera 1D som vill sälja en.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto