Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

EOS 300: Problem med filmframmatningen

Produkter
(logga in för att koppla)

MrBubbelgum

Medlem
Hoppas nån kan hjälpa mig...

För några år sedan när jag skulle byta film "hakade" en av sensorerna i filmhålet fast i filmen och böjdes. Det kunde jag leva med fastän jag ibland fick trycka dit den lite extra för att få plats med filmen. Nu har jag inte använt kameran på 1 år. Åsså idag när jag skulle byta film så gick den sönder. Så nu "ser" inte kameran att det är en film i och vill inte mata fram.

Är det nån som vet hur jag kan göra det manuellt på en 300?

ISO-talet går ju manuellt så det kommer inte bli något problem.

(just nu saknar jag de gamla vevarna... stabila prylar iallafall)

Tack på förhand för hjälpen...
 
hmmm....jag har haft en 300, men jag kan inte minnas att det fanns ngn möjlighet att dra fram filmen manuellt....men jag kan förståss ha fel..

/C
 
ANNONS
Götaplatsens Foto