Annons

Förslitning och livslängd på objektiv (Fokus, bländare, IS)

Produkter
(logga in för att koppla)

skrinnare

Aktiv medlem
Sitter och kikar på begagnade IS-objektiv och objektiv i största allmänhet. Andrahandsvärdet på Canons objektiv verkar ju mycket högt.
Men hur lång är egentligen livslängden på ett modernt objektiv?
Minst två funktioner drivs ju elmekaniskt av någon form av motor, fokusen och bländaren.
På ett IS-objektiv är det ju två motorer till.
Det händer ju att man ser "bytt fokusmotor" i annonser.

Vet någon den beräknade eller verkliga livslängden för
* Fokusmotor - USM
* Bländare
* IS-funktionen
på låt oss säga ett 100-400L IS eller annat bättre objektiv?
 
Just den typen av motorer som används är ju driftsäkra och slits inte i någon alltför stor utsträckning. Det finns ju alltid saker som slits, kuggar, osv. Mekanik utsätts ju alltid för en viss mån sliktage, men jag tror de flesta gluggar idag av de dyrare typerna håller en riktigt bra kvalite ur sliktage synpunkt. Det lär finnas andra saker som slits mer än motorerna.

USM motorn består av en ring och piezoelektriska element som så att säga bildar stående våger för att få rotorn att snurra. Denna typ av motor är baserad delvis på kermaiska element och delvis på metall och borde ha hög driftsäkerthet och relativt lång livslängd. Men då den är beroende av friktion så visst måste det ske någon form av sliktage. Men slitytan är å andra sidan relativt väl tilltagen i en ring som går runt hela fokus-gruppen.

Bländaren drivs av en såkallad EMD-motor, EMD står för Elektromagnetic Diaphragm. Det är kort sagt en par spolar och en permanentmagnet med ett antal steglägen. En stegmotor helt enkelt. Rörliga delar men ingen friktion i drivningen.

De motorer som driver IS-systemet är av en liknade typ som EMD. Det är en baserad på permanentmagneter och spolar, samma teknik som i en vanlig högtalare. Så där är det inte heller speciellt känsligt för sliktage.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto