Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Förstora nerladdat mönster?

Produkter
(logga in för att koppla)

hannaaas

Avslutat medlemskap
Hej!

Jag använder mig av Photoshop CS6 (en testversion från adobe.se). Jag håller på och göra en blogg design. Min design ska vara i storleken bredd: 870, höjd: 400. Jag har nu laddat ner ett mönster (pattern) jag vill ha som bakgrund på min design. Mitt problem är när jag "applicerar" det här mönstret blir det JÄTTE litet. Hur kommer det sig? Jag har alltså storlek 870x400 på bilden. Såhär ser det ut när jag applicerat mönstret:
http://tinypic.com/r/nqbbqg/6

Som ni ser är mönstret JÄTTE litet, man ser knappt vad det är för något, och så vill jag ju inte ha det. Kan man förstora mönstret på något sätt eller har jag laddat ner ett för litet mönster?

Jag provade och gjorde en ny bild med storlek bredd: 10, höjd: 10. Bara för att se hur mönstret blev. Och när jag applicerade mönstret blev det stort, precis som jag vill ha. Såhär såg det ut:
http://tinypic.com/r/15q1yeq/6

Hur ska jag göra för att mönstret ska bli samma storlek när jag har en bild som är 870x400 ? Kan man förstora mönstret på något sätt? Jätte tacksam för svar!
 
ANNONS
Götaplatsens Foto