Annons

FilterNärVarHur?

Produkter
(logga in för att koppla)

marz

Medlem
Kan någon förklara skillnaden mellan UV, Skylight och Polfilter? Vilket filter lämpar sig till vad?
 
Det har diskuterats ofta här.

UV-filter är färglösa, och släpper inte igenom vissa UV-strålar, som kan orsaka lite dis på bilderna ibland, speciellt på höga höjder och vid sjöar/hav.

Skylightfilter gör detsamma, men är också lätt rosafärgat för att ge en lätt varmare ton åt färgbilder.

Polfilter kan man använda för att släcka ut reflexer, och kan vara trevligt ibland om man vill ha kraftig grönska och klarare färger på hus m.m. Det kan också ge mörka himlar, med klart utstående moln. Polfiltret fungerar olika beroende på i vilken vinkel man befinner sig gentemot ljuset. Polfiltret har en ring som man kan rotera filtret med och se effekten ändras i sökaren.

Polfilter är bra om man vill släcka reflexer i fönster och vatten. Även bra om man ska fotografera av blanka fotografier.

Polfilter stjäl 1½ - 2 steg ljus.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto