Annons

Framkallningsvätska

Produkter
(logga in för att koppla)

royroy

Aktiv medlem
Har en liten fråga om framkallningsvätska. Kan man frysa koncentrerad/outspädd
framkallningsvätskan och på det sättet spara på hållbarheten?

Anders
 
Nej

Det är det aggresiva syret som oxiderar vätskan och den kommer åt även i frysen.
Därav sätter man hållbarhetsriktlinjer även på kött i frysen.
 
mitt tips för längsta hällbarhet är:

Bevara vätskan som koncentrat så länge som möjligt. Späd lämplig mängd framkallare innan framkallningen om du ska använda igen förvara i mörka flaskor eller i ett mörkt skåp. Gärna bäljflaskor. Rumstemperatur!

Det finns antioxidationsspray att köpa. Om man vill lägga pengar på det.

Jag brukar använda D76 och FX39 som engångsframkallare. Späder innan framk. och slänger när jag klar med en omgång filmer. Det ger väldigt konsisa resultat där man slipper tänka på framkallarens utmattning.
 
Någon här på fotosidan gav mig tipset att använda glaskulor för att fylla ut utrymmet i flaskan med outspädd framkallare. Billigare än antioxidationsspray.
 
Var kan man köpa glasflaskor idag annat än hos fotohandlare?

Apoteket säger att de har slutat sälja för ett bra tag sedan.

Jag reformulerar frågan:
Vart köper man billigast lufttäta glasflaskor nuförtiden (eller SYRETÄTA plastflaskor för den delen, polyetylen, PET lär läcka syre, eller är det försumbart)?
 
Jag tror inte att det spealr så stor roll vilken typ av flaska du använder det viktiga är att du fyller den så att du minimerar syret i flaskan.

Ett vanligt sätt om man gör bilder ofta är att lägga på ett flytande lock på vätskeytan, oftast av frigolit, så att syret inte kokmmer åt vätskan.

Prova bara inte HCA blandat med selén, det hjälper inte.

En del påstår också att flaskorna måste vara mörka.
Vilket nys! De står ju i ett ljustätt rum.
 
PET är nog lugnt att använda.

Jag har vänner som klämmer ihop PET flaskan så att all luft försvinner och flaskan har inte buktat ut när de återvänder. Alltså är de lufttäta!

Nackdelen är väl att flaskan kan gå sönder.
 
Du kan även tillverka din egen antixoidationsspray. Troligtivs har du redan framställt tusentals kubikmeter utan att ta vara på den:

Ta ett djupt andetag.
Andas ut, med utandningsluften riktad ned mot flaskans öppning.
Sätt skyndsamt på korken.

Kanske inte 100% syrefritt, men ger en avsevärd skillnad mot vanlig luft. Funkar även för att förlänga livet på öppnade färgburkar etc.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto