Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Full funktionalitet på Nikon D300 med Sigma objektiv?

Produkter
(logga in för att koppla)
Vet någon om man får full funktionalitet när man har en Nikon D300 med ett Sigma 18-50 2.8 EX HSM objektiv?
För när man läser på Nikons hemsida står det såhär:
Kompatibla objektiv
1) DX AF Nikkor: alla funktioner kan användas
2) AF Nikkor av D-/G-typ (förutom IX Nikkor-objektiv): alla funktioner kan användas (förutom PC Micro-Nikkor)
3) Andra AF Nikkor än typ D-/G (förutom objektiv för F3AF): alla funktioner utom 3D-färgmatrixmätning II är möjliga

Så hur det blir det med 3D-färgmatrixmätning II när man kör med ett annat än Nikons objektiv?
 
Jag tror inte att du får sån där 3D-matrismätning med Sigmas objektiv. För det behöver man ett av Nikons nyare och dyrare objektiv men rätt processor.
 
Alla moderna Sigma-objektiv har "D"-funktionalitet, dvs rapportering av inställt avstånd till kamerahuset. Så det bör funka fullt ut.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto