Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Går det att göra Curves-fönstret mindre i CS3?

Produkter
(logga in för att koppla)

Lasse C

Aktiv medlem
Hej!

Jag tycker att fönstret för Curves default är för stort i CS3. Det är i vägen för bilden för mycket. Fönstren för andra justeringslager är mindre och smidigare.
Går det att göra Curves-fönstret mindre?
Jag har letat efter inställningar, men inte hittat något.

När jag använde Elements 3 använde jag en gratis plugin som gav tillgång till en begränsad form av Curves. Det var ingen fristående mjukvara för Kurvor, utan denna plugin gav tillgång till kod för Kurvor som fanns i Elements 3, i begränsad form.
I detta fönster för Kurvor fanns en knapp med vilken man kunde växla mellan ett stort fönster, mycket likt det jag har i CS3 nu, och ett mindre fönster som var smidigare men naturligtvis gav mindre precision vid handritande av kurvor. Denna knapp finns inte i Curves-fönstret i CS3.

Finns det något annat sätt att ändra storleken på Curves-fönstret, eller något annat sätt att arbeta med Curves så att fönstret stör bilden mindre?

Mvh.
Lasse C
 
ANNONS
Götaplatsens Foto