Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Göra egen förlängningskabel fjärrutlösare 30D

Produkter
(logga in för att koppla)
Nu vet inte jag hur kabeln ser ut, men för att göra det billigt:

1. Sätt en _ny_ valfri hona på din befintliga kabel.

2. Sätt din befintliga hona på en ny kabel, ca 10 cm. På den monterar du en hane passande den nya kontakten på din befintliga kabel.

3. Din förlängningsladd ska nu ha samma hane och hona som de nya du monterat.
 
Bra idé Ulltand! Fast i första hand vill jag inte meka med sladden till fjärrutlösaren. Hittar jag inga kontakter så kommer jag göra som du beskriver och då köra samma förlängningssladd som jag har till min 350D.
 
Den verkar vara svår att få tag i, inget som är standard vad jag vet. Har sett en del sidor som gått igenom hur man gör ett avtryck och gjuter sin egen kontakt. Det klart enklaste är att klippa sin befintliga sladd och löda på valfria kontakter.
 
ANNONS