Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Gruppfotografering

Produkter
(logga in för att koppla)

Erik.Nyman

Medlem
Jag vet att detta varit uppe flera gånger, jag har sökt och jag har läst. Men jag känner mig inte tillräckligt säker så jag känner att jag måste fråga i alla fall.

Jag skötte lagfotograferingen (vi har ca 20 lag) förra året, den gången gjorde vi det i hallen med min D70 och ett gammalt fast 105 manuell fokus F2,5. Med faktor 1,5 så blev det så att jag fick ställa kameran ungefär mitt på plan, ca 20 m bort. Vi avsatte ca 7,5 min per lag inklusive porträtt på ledarna, så därför är en del konstigt uppställda. Dessutom är jag inte nöjd med den svarta bakgrunden, på spelarna fungerar det men inte ledarna med svarta overaller.

FBI Tullinge F96

Vad jag har läst här ska man köra med minst bländare 8 för att få OK fokus/skärpedjup och ca 50 mm brännvidd.

Nu har jag köpt en D700, än så länge har jag bara köpt ett 80-200/2,8 till det, men jag har ett gammalt 35-70 objektiv som satt på 601:an jag köpte för snart 20 år sedan. Den har inget upphetsande ljusinsläpp, men eftersom jag ska köra bländare 8 så borde jag inte behöva värre tycker jag.

I år kommer vi inte att fotografera i hallen då vi tar träningstid för flera lag (trots 7,5 min/lag höll vi på i tre timmar) utan vi kommer låna ett klassrum i skolan bredvid.

Vad jag vill köpa och tror fungerar:

Bakgrund:
Ljudbalans, Textil, Scenmolton. Den är 3 m bred (för mig höjd) och jag tänkte mig 6 m. Bakgrunden kommer att väga ca 6 kg. Räcker det i bredd?
Kulör tänkte jag mig Antracit eller Ljusgrå.

Ställning:
Samma hemsida som bakgrunden, stativ till bakgrund. Original 3 m bred, men man kan sätta på två expansioner, det skulle fungera sa han när jag pratade med honom på telefon, vilket blir 6 m bredd. Tänkte även köpa klämöglor på samma ställe.

Blixt:
Kaffebrus utförsäljning blixtset Det är två st 500 W blixtar med stativ, till ena blixten ett vitt paraply och en softbox till andra.

Vad tror ni om upplägget ni som kan? Följdfrågor blir ju hur och var man ställer upp blixtarna samt effektinställningar på dem.
 
Bra uppställning

Det låter bra angående uppställning och bakgrund. Vad gäller objektivet, så blir det nästan som ett normalobjektiv.
Däremot är jag tveksam till att använda ett paraply och en softbox. Det fungerar utmärkt för porträtt, men vid ett gruppfoto blir det olika ljuskaraktär på olika deltagare. Det går kanske att mixtra till det så att det funkar, men det är ingenting som jag skulle ge mig på. Det vore bättre om du hade två paraplyer.

MVH
Lars Selin
Mölndal
 
Äntligen! som Gert säger. ;)

Tack för synpunkter. Jag ska fota på söndag (091011), så jag har hört mig för åt lite alla möjliga håll under tiden. Han jag köpte kameran av höll på med skolfoto, ganska likt lagfoto. Jag fick komma och kolla i skolan han fotade i så att jag kunde se lämplig uppställning. Kollade då även porträttfoto.

Så jag beställde grejor i början på den här veckan, och det blev lite dyrare än jag tänkt mig. Jag köpte inte de blixtarna här ovan, utan det blev ett paket från Photax i stället, Visico 600+ med softboxar, sedan köpte jag till paraplyer också. Samt lamphållare för slavblixt och lite fler småprylar.

Någon gång kommer det att bli ännu mer, typ reflexskärmar som jag just nu lånat av en släkting. Och fler stativ. Hoppas verkligen att jag kommer att kunna utnyttja allt jag köpt så att det inte bara blir stående.
 
Jag hade satsat på en bredare bakgrund. Kanske 3x8 meter. Inte så kul när bakgrunden inte täcker ut hela bilden vid större lagbilder.
 
Jag var och ställde upp grejorna idag och testade lite. Det är ju lite pirrigt då man inte gjort sånt här förut. I morgon kommer ca 20 lag som ska fotas.

Ska ta lite bilder på uppställningen och lägga upp, samt någon bild på ett lag.

Jag håller med om att 8 m bredd vore bättre, men det är gigantiskt. Nu har jag 6 m ställning, funkade faktiskt jättebra. Men ytterligare en sektion vete sjutton. Man ska ju få upp bakgrunden också, man ska ju ha ganska stora fria ytor i så fall.
 
Jag var och ställde upp grejorna idag och testade lite. Det är ju lite pirrigt då man inte gjort sånt här förut. I morgon kommer ca 20 lag som ska fotas.

Ska ta lite bilder på uppställningen och lägga upp, samt någon bild på ett lag.

Jag håller med om att 8 m bredd vore bättre, men det är gigantiskt. Nu har jag 6 m ställning, funkade faktiskt jättebra. Men ytterligare en sektion vete sjutton. Man ska ju få upp bakgrunden också, man ska ju ha ganska stora fria ytor i så fall.

Hur många personer är det i ett lag? Antagligen 20? Om det blir för brett med tre rader, kan du ju sätta några på golvet framför de andra. Då blir det fyra rader, men det fungerar antagligen.

Det är förödande om bakgrunden inte räcker till på sidorna. 6 meter innebär att gruppen inte får vara bredare än fem meter och på det får man knappt in 20 personer på tre rader om man inte vill "snedparkera" eller pressa ihop.

MVH
/Lars
 
Jag ställde upp 7 stolar. Vill man kan man nog ställa upp 8 stolar, men då är man i marginalerna på bakgrunden. Sedan blir det stående, och sedan bar vi upp två st. bänkar från gymnastiksalen där rad tre ska stå. Krisar det kan vi ta ytterligare en rad med stående på stolar bakom. Men trycker man ihop folk bakom de sittande (precis som du skriver) så kan man klämma ihop uppemot 30.

Lagen varierar från ca 10 till ca 30. Tror att något pojklag är uppemot 40, men de har delat upp sig i 2 delar då det inte fungerar vare sig på match eller träning med så många.
 
Jo det är jag, om du kommenterar årets bild är jag mycket nyfiken vad jag gjort för fel. Jag vill lära mig mer om detta, det är mycket svårare än det ser ut. Det kan jag lova de som inte försökt sig på det hela. I år står jag uppe till vänster, håller en sändare till kameran i ena handen.

Det största felet jag vet att jag gjorde var att jag skulle ha bytt plats på tjejerna längst till höger i mittraden, så att hon i bakre raden inte skymdes. Vet inte varför jag inte såg det då.

En annan sak är att jag skulle flyttat ut från bakgrunden ca 50 cm till så att skuggorna försvinner helt.

Nästa gång ska jag ta hjälp av en medarbetare som får knäppa. Nu är det svårt att försöka se gruppen bakifrån när man tar bilden.

Och ja, jag är inte fotogenisk.

Om laget med bild

Nu har jag bakre raden ca 1 m från bakgrunden, stolarna står ca 1,5 m från bakgrunden. Från stolarna är det ca 4 m till blixtarna (2 st Visico 600+ med svart/vita paraplyn). Blixtarna står i 90 grader mot varandra, 45 grader per styck mot gruppen. Det är bara ett par decimetrar mellan paraplyna, och de är upphissade till ca 2,2 m höjd och lutar lite nedåt.
Kameran 1 m bakom blixtarna.

Tror att man borde flytta ut gruppen ca 50 cm till från bakgrunden så att mer av skuggorna försvinner.
 
Senast ändrad:
En bra regel är att ställa de längsta längst bak och de kortare framför.

När det gäller höjden på lamporna så brukar jag sätta dem så högt att hela paraplyet är ovanför den längsta personen i den översta raden. Det brukar bli en höjd på 2,5-3 meter.
 
En bra regel är att ställa de längsta längst bak och de kortare framför.
I just det här fallet missades det, vi försökte göra det samt ställa längre i mitten och falla utåt.

När det gäller höjden på lamporna så brukar jag sätta dem så högt att hela paraplyet är ovanför den längsta personen i den översta raden. Det brukar bli en höjd på 2,5-3 meter.
Hade jag lagom avstånd till bakgrund, eller skulle jag flyttat ut? Det kanske räcker med att flytta blixtarna uppåt.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto