Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Hjälp med bildbehandling

Produkter
(logga in för att koppla)

bforsmark

Avslutat medlemskap
Jag har en bild på en slända som jag är väldigt nöjd med, sånär som på sjumiljoner skitfula solreflexer och ett jättelikt blad av gäddnate som lyser som en mötande lastbil med extraljus som han glömt blända av, ni fattar..

Att klona bort solreflexerna var inget problem, det stora bladet gick men det var inte smidigt, sen fick jag återskapa delar av vingarna. Till sist ville jag jämna ut hela bakgrunden för att den inte skulle vara så flammig, det gjordes med gausiskt oskärpa (markerade inte sländan dock!).
Jag är nästan nöjd med den slutgiltiga bilden förutom att hela sländan och stjälken nu blivit självlysande, och att vingarna känns alldeles för inklippta.

Hur ska jag göra för att åtgärda bristerna? Finns det bättre sätt att plocka bort bladet? Säg gärna vad ni tycker i övrigt om bildbehandlingen om det är något jag missat..

Ska försöka få med två bilder här med, första på orginalfilen och andra är den behandlade filen som nästan är som jag vill ha den..
 

Bilagor

  • Coenagrion.jpg
    Coenagrion.jpg
    14.9 KB · Visningar: 163
  • Coenagrion edited.jpg
    Coenagrion edited.jpg
    8 KB · Visningar: 168
ANNONS
Götaplatsens Foto