Annons

Hur får man jämna vita ramar vid utskrift?

Produkter
(logga in för att koppla)

Stina-R

Medlem
Jag börjar tro att jag är idiot, men jag lyckas inte alls få jämna vita ramar när jag skriver ut på min Canon Pixma i6700 a4 skrivare. Det är alltid nån sida som blir bredare, hur jag än gör. Tips någon, på hur man får jämna fina vita ramar?
 
Jag har samma problem när jag skriver ut på min Epson. Detta beror inte på att bilden är fel utan på att skrivaren inte placerar bilden i mitten på sidan när den skrivs ut.

Jonas
 
Jag tröttnade själv på samma problem så jag testade att redigera i cs som vanligt men skrev ut med epsons eget photoprintprogram och det funkar klockrent nu. // Christer
 
skrivare brukar ofta inte skriva ut ända till kanterna. Beroende på konstruktion så behöver de dessutopm ofta mer kant på en sida. Kolla i instruktionsboken vad det står om utskriftsområde för din skrivare. dessutom så tänker du väl på att bilden och papperet har samma proportioner?
 
ANNONS
Götaplatsens Foto