Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Kan man signera sin bild i CS3??

Produkter
(logga in för att koppla)

Melmis

Aktiv medlem
Om jag skulle vilja signera min bild, för att veta att ingen annan kan använda den som sin bild. Hur gör jag då??
 
Om du vill ha din egen handstil vilket brukar vara mycket snyggare än något typsnitt så behöver du en ritplatta från t.ex Wacom. Då kan du rita/skriva direkt i Photoshop. Sen så kan du spara din handstil som Brush och använda den vid behov.

Om du inte har en ritplatta så kan du scanna in ett papper med din handstil. Men det kan krävas en del jobb i Photoshop för att det ska se bra ut.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto