Annons

Konstig prick i mitten av bilderna.

Produkter
(logga in för att koppla)

Poteta

Aktiv medlem
Kom hem precis och upptäckte att det är en röd prick i mitten av alla mina nattfoton. Pricken syns inte alls på foton tagna på dagen. Vad kan det vara? Det är inga större problem eftersom det går att klona bort relativt enkelt men nyfiken som man är undrar man ju vad det är för något.
Bifogar tre bilder som enbart är beskurna, inget annat.
 

Bilagor

  • 1.jpg
    1.jpg
    73.3 KB · Visningar: 263
Jag tycker att det ser ut som en död pixel. En skada på sensorn. Ev. kan det vara en garantisak om kameran inte är för gammal.
Den framträder väl tydligare i mörka bilder och mörka partier.
 
Har du brusreduceringen igång i kameran? om ine så koppla på den omgående :)

Vid längre exponeringar framträder missfärgade pixlar, döda pixlar, hotspots oc hallt möjligt, men med brusreduceringen så tas dessa bort
 
Aha, brusreduceringen är avstängd, tyckte det tog för lång tid... Får sätta på den och stå ut med väntetiden då alltså. Bra tips, tack!
 
mjupp... jag tycker också att den tar för lång tid... men jag har flera gånger tagit 40-60 minuters exponerignar med reduceringen påslagen... det tar lång tid! :)
 
ANNONS
Götaplatsens Foto