Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

konverter

Produkter
(logga in för att koppla)
En förstklassig Tele Converter såsom denna Olympus Zuiko Digital EC-14 Tele Converter med en förlängningsfaktor på 1.4, dvs. ett bländarsteg, är användbar till de ljusstarka zoomarna, samt till macro- och silverring-objektiven med fasta brännvidder. Autofokusegenskaperna försämras med bländare större än typ 5.6.

Jag har även sett användare som kör gamla OM objektiv via en Olympus OM FourThirds Adapter tillsammans med denna telekonverter. För gamla OM objektiv monterat på en E-1 & E-300 gäller manuell fokusering ändå, vilket är besvärligt nog utan en telekonverter.

Även om man skulle ha behov och råd med de ljusstarka och exklusiva silverring-objektivenså önskar man nog alltid möjlighet till ytterligare räckvidd, varför även här en telekonverter har sin plats, förutsatt att den är tillräckligt bra. Det skall EC-14 tydligen vara.

Här är en länk till en naturfotograf som just använder telekonvertern till silverring-objektiven.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto