Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Långa slutartider med 70D?

Produkter
(logga in för att koppla)

Iore117

Aktiv medlem
Jag skulle vilja ta kort med längre slutartider än 30s med 70D. Är det möjligt, finns det nått tillbehör där jag kan låsa "B" för att ta bilder på lång tid, klarar sensorn sånt utan problem?

Jag vill ta kort i mörkt oupplyst rum där jag inte ha möjlighet att dra in ljus. Min tanke är att gå runt under 2-3 min och blixtra med handhållen lös blixt för att lysa upp.

Jag använde den tekniken på analogtiden för ca 20 år sedan, när man kunde låsa fast trådutlösaren. Kodachrome 64 gav ju lite färgförskjutning vid långa tider, men annars blev det toppenbra. Idag skannade hade jag justerat färgerna mera optimalt också.
 
Det finns fjärrutlösare där knappen kan låsas fast. Eller så använder du IR-utlösaren RC-6, som i läge B fungerar så att du trycker en gång för att börja exponera och en gång till för att sluta.
 
Just 2-3 min borde väl inte vara några större problem rent tekniskt?

Men du kan lösa det genom att köpa en liten fjärrkontroll till kameran. Sätta på B och fjärrutlösning, då blir ett tryck på kontrollen "på" och nästa tryck "av".
Använde det i fredags när jag tog kort på stjärnor, funkar finfint.

/Staffan
 
Tack, det var alltså fjärrkontroll jag skulle leta efter. En fjärrkontroll med sladd kanske, som en VHS-spelare från 1981... :)

Kan detta vara en passande mojj då, som ger lite flera möjligheter än bara en enknappsfjärr? Det är ju trevligt om jag vet vilken tid jag använder tänkte jag.
http://www.kaffebrus.com/fjarrutlosare-med-timer-for-canon-nikon-olympus-sony-och-minolta-780.html

Canon verkar inte ha någon liknande utan enbart för "pro"-segmentet, om jag googlat rätt?
 
Canons programmerbara fjärrkontroll TC 80-N3 passar till kameror typ 7D, 5D Mark III eller 1DX. De har ingen programmerbar för de enklare kamerorna, som inte har kontaktdonet N3.

Men RC-6 är så billig att du kan köpa en sådan också, om du vill.
 
Jag har den här, som ersätter Canons betydligt dyrare variant. Med den kan du, förutom att sätta långa slutartider elektroniskt, också ta timelapse-sekvenser om du är sugen på det.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto