Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Live View eller inte

Produkter
(logga in för att koppla)
Nästa fråga då...

Menar du kort o gott anknytande då Minolta kom med sina Af 5000 och 7000 kameror 1985 ?

Ja, det är det jag tänker på och hur diskussionerna mellan yrkesfotograferna gick om att AF inte fungera i praktiken yrkesmässigt och citerade Canons europa chefs uttalanden om att Canon aldrig kommer ta fram AF till prohusen, men kanske till amatörhusen i framtiden (tidningen Foto -85-86?).


Michael - som avvaktar och ser vart utvecklingen går -
 
1986 då jag köpte min Minolta Af 7000 minns jag väl hur tongångarna gick.. Hehe..Men jag gillar modern fungerande teknik.. Och fota hundar på hundutställningar var Minoltan totalt överlägsen med sitt autofokus att hinna vovvarna med samt få skärpa..

Jaja.. Facit vet man ju idag. jag monterar mitt första inköpta minoltaobjektiv med Af på en ny Sony/Minolta år 2008..Och det lirar perfekt än idag...Det är grejer det..

Och tror nog man kan säga facit kommer även om detta angående Live view inom kort framtid...

Men jag vet vart mina slantar skulle sattsas i alla fall om man slog vad....
 
ANNONS
Götaplatsens Foto