Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Mörka vinterbilder med D100

Produkter
(logga in för att koppla)

czappa

Aktiv medlem
Vad sjutton gör jag nu för fel? I P-läge iso 200 vitbalans A blir mina vinterbilder extremt mörka. Bilden är inte efterbehandlad.
 

Bilagor

  • dsc_0013,1.jpg
    dsc_0013,1.jpg
    51.9 KB · Visningar: 236
Bilden är underexponerad pga att mätaren har blivit lurad av snön, ett mycket vanligt nybörjarfel.

Titta på histogrammet när du fotar, lär dig hur mätarna fungerar, i detta fallet skulle du ha överexponerat något.

Här kan du läsa hur det fungerar.. http://www.fotosidan.se/cldoc/3689.htm

mvh kent.
 
Eh... det verkar som om man får återgå till manuell fotografering. Men jag ska självklart prova med att + kompensera. Men nu är snön borta så en får vänta tills det dalar ner nytt snö.
 
Senast ändrad:
ANNONS
Götaplatsens Foto