Annons

Nattfotografering

Produkter
(logga in för att koppla)

mkjo

Aktiv medlem
Läste en artikel skriven av allas vår Terje för några veckor sedan om fotografering i mörka förhållanden, och blev lite nyfiken. Det nämndes att filmen tappar ljuskänslighet vid mycket svagt ljus, dvs om man exponerar korrekt "enligt ljusmätaren" så får man lik förbaskat svår underexponering, så till den grad att man nästan lika gärna kan låta linsskyddet sitta kvar.

I artikeln fanns det också ett exempel på en tabell för att räkna om tiden så att exponeringen skulle bli mer korrekt.

Var får man tag på sådana uppgifter, om man inte vill ta några rullar och experimentera själv? Tillverkaren? Jag kör med Fujifilm Superia Xtra 135-film (ISO 400, tror jag ska gå ner till 200 men det är av andra skäl) och hittade inget på deras hemsida, men så vet jag inte exakt vad jag ska leta efter heller.
 
Terjes tabell är felaktig, utgå hellre från tillverkarens data. Det finns i regel viss information om reciprocitetsavvikelsen i databladen. Här är Superia 400.

Efter 64 sekunder är du utlämnad till egna experiment.
 

Bilagor

  • superia.gif
    superia.gif
    8 KB · Visningar: 207
ANNONS
Götaplatsens Foto