Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

pannkaksobjektiv till EOS?

Produkter
(logga in för att koppla)

boran

Aktiv medlem
Finns det något litet objektiv motsvarande Pentax "pannkaksobjektiv" som passar till Canon EOS eller är t ex EF 50/1.8 bland de minsta?
 
Contax har en Carl Zeiss T* Tessar 45mm/2,8 som med adapter kan användas på EOS. Den är väldigt platt och brukar vara mera eftertraktad än Planarerna till Contax. Det gick en på Tradera bara för några dagar sedan.
 
Tar man med adapterobjektiv finns också Nikkor AI-P 45/2,8. Men pannkaksobjektiv förknippar jag med spontant fotande och inte meckande med manuell nedbländning.
 
jimh skrev:
Tar man med adapterobjektiv finns också Nikkor AI-P 45/2,8. Men pannkaksobjektiv förknippar jag med spontant fotande och inte meckande med manuell nedbländning.

Spontant fotande och manuell nedbländning är intimt förknippade. Hört talas om förinställning och hyperfocal vid gatufoto?
 
Ja, tillbehörssökare känns ju verkligen som grejen när man köpt ett pannkaksobjektiv för att få en smidigare kamera ;)
 
ANNONS