Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Problem med batterigreppet MB-D10

Produkter
(logga in för att koppla)

rhomax

Medlem
Hejsan!

För ett tag sedan märkte jag att min D300 inte verkar vilja använda batterierna i batterigreppet. Oavsett om jag ställde in kameran på "använd batterierna i MB-D10 först", eller "D300 batteri först" så visades aldrig extrasymbolen vid batterimätningen i displayen. Den borde ju dykt upp när jag kör kameran från MB-D10? När jag plockade ut D300 batteriet och enbart körde på MB-D10 så blev det ofta att kameran registrerade dåligt batteri, men när jag lossat på greppet och skruvat åt på nytt så kunde det bli fullt batteriutslag. Batterierna var givetvis nya när jag gjorde testet.

Är det bara att skicka iväg på garantin eller har någon nå´n aning varför kameran inte klarar köras med både internt och batterigreppsbatteri?

mvh
 
ANNONS
Götaplatsens Foto