Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

PS macron och olika bildkompositioner

Produkter
(logga in för att koppla)

norris

Aktiv medlem
Hej!

För att tex lägga in bilder här på fotosidan vill man kunna skala ned dem så att längsta sidan är ett visst antal pixlar.

Jag har gjort två macro i PS, ett för landskapsformat och ett för porträttformat. Det smidigaste är förstås om man kan ha ett macro som på något sätt känner av kompositionen och rättar sig efter det.

Någon som vet hur man kan åstakomma detta i PS?

Mvh, Fredrik
 
Mha "Automatisera - Anpassa bild" under "Arkiv" menyn går det att bestämma max mått för höjd respektive bredd, oberoende av varandra. Är själv osäker på om det går att baka in detta i ett macro men det gör iaf det du söker i form av att den känner av om bredd eller höjd är längst (landskap resp. porträtt). Någon annan kan säkert mycket mer än jag i området, men där har du i alla fall en liten vägledning.
/Lars
 
ANNONS
Götaplatsens Foto