Annons

sccannerfråga (upplösning)

Produkter
(logga in för att koppla)

cobra

Medlem
Hej!
Jag har köpt en scanner och har testat scanna lite neg nu. Provade scanna med olika upplösningar för att kunna jämföra. Min fråga är
om det finns någon lathund för vilken upplösning man måste ha för att få med alla kornen i filmen för filmer med olika iso tal då... man vill ju inte att bilden ska ta mer plats än nödvändigt. Det tar ju en himla tid också att redigera en utrymmeskrävande bild! Tacksam för hjälp!!
//Robert
 
Det beror också på hur bra skannern är om du kan få ut hela kvaliteten i ett negativ. En del skanna mer än vad det egentligen finns information i negativet.

Skannar du i 2000-3000 ppi får du filer på 15-30 MB med småbild. Det räcker gått, även vid utskrifter till A3. Ska man ha en speciell bild jättestor får man väl skanna om. man kan ju inte tokskanna alla bilder om man är en flitig fotograf.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto