Annons

Sigma 15-30 eller 12-24

Produkter
(logga in för att koppla)

frapp

Medlem
Är det någon som har testat och använt något av Sigmas 15-30mm eller 12-24 objektiv och har nån uppfattning om dem. Har läst test på 15-30 men det skulle vara intresannt att höra vad någon som har använt det själv tycker.
 
Så här säger cyberphoto om 12-24mm:

"Vi tycker:
Kul med väldigt mycket vidvinkel, men skärpan var inget vidare vid max bländaröppning. Bländar man ner blir det något bättre, men inte så mycket som man hade hoppats. Dessutom är den lite seg i fokuseringen.

Spara en månad till och köp Sigmas 14/2,8 istället, kvalitetsskillnaden är himmelsvid!"


Själv har jag ett 15-30mm som jag tycker är mycket bra vad gäller skärpa! Däremot så har det inte så bra motljusegenskaper (relativt mycket reflexer i linserna) å andra sidan så är det en extremvidvinklig lins och jag har inte så mycket att jämföra med.
15-30mm har tyvärr ingen USM, vilket man kan sakna ibland. Det har en suverän närgräns vilket kan ge roliga effekter.


mvh
Patrik
 
gameburg skrev:
Spara en månad till och köp Sigmas 14/2,8 istället, kvalitetsskillnaden är himmelsvid!"

Japp, precis vad jag gjorde..kollade in massor av bilder tagna med 12-24:an och de var rent bedrövliga!
Det fick bli en begagnad Sigma 14mm istället och precis som Cyber skriver så är skillnaden himmelsvid!

14/2.8 har dessutom mycket snabb AF (HSM och FTMF)
 
Tack för svaren. Jag kännde inte till så mycket om skärpan i 12.24an så jag tacker för informationen. Har nog bestämt mig för att köpa 15-30an.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto